Фактори здорового обприскування

Пестициди включають до десятка причин, що впливають на природу. То що ж вибрати фермеру? Врожай чи здорове середовище?

Наша відповідь – і врожай, і середовище! Адже дотримуючись правил, ви забезбечите себе врожаєм і не нашкодите природі.

Головні причини забруднення навколишнього середовища пестицидами полягають у порушенні регламентів їх застосування, використанні неякісних препаратів та використання невідкаліброваних або несправних оприскувачів.

Отже, на що ж потрібно звертати увагу, щоб отримати максимум від препарату та уникнути нецільового розповсюдження пестициду?

Швидкість і напрямок вітру
При обробці культури певним продуктом, оператор визначає й занотовує погодні умови, що можуть негативно вплинути на внесення суміші (особливо такі, що збільшують знесення (дрейф) крапель). Слід фіксувати температуру й відносну вологість, але найголовніше швидкість і напрямок вітру. При обробці сільськогосподарських угідь пестицидами частина їх втрачається внаслідок знесення вітром, розсіювання в атмосфері з потоками повітря, що збільшує норми витрати пестицидів та призводить до забруднення середовища. Обрати правильний час для проведення обприскування — доволі непросте питання. Інтуїція підказує, що краще це робити в безвітряну погоду. Експерти наполягають, що неправильно проводити обприскування за повної відсутности вітру. Отже, коли ж слід?

Професіонали зазначають, що доцільніше вносити розчин при слабкому вітрі (3,5–5,4 м/сек), оскільки це надає кілька переваг: вітер допомагає поширити краплі в горизонтальному й вертикальному напрямках, плюс швидкість і напрямок вітру, зазвичай стабільні, тож можна визначити підвітряні зони й спрогнозувати вірогідні негативні наслідки.

Якщо уникнути обприскування за вітряних умов не має можливості, пропонуємо шість основних порад:

1. Обирайте розчин, що ефективно працює при режимі внесення розчину «великі краплі».

2. Використовуйте розпилювачі з насадкою low-drift (низький рівень знесення) для обприскування в режимі «великі» й «дуже великі краплі». Для внесення деяких нових продуктів необхідно проводити обприскування в режимі «надзвичайно великі краплі» або «ультра великі краплі», тож, доведеться придбати й нові розпилювачі. (посилання на сайт).
Повітрозабірні розпилювачі, що функціонують при низькому тиску (3,45–4,14 бар / 50–60 фунтів/дюйм²), зазвичай добре запобігають знесенню крапель. Дрібнокрапельне обприскування слід проводити лише при внесенні розчинів контактної дії (для чого знадобляться розпилювачі меншого розміру або збільшення тиску).

3. Зафіксуйте штангу обприскувача на низькому рівні. При обприскуванні з низьким рівнем знесення необхідно налаштувати 100% перекриття струменів розпилювачів (струмінь центрального розпилювача сягає середини струменя сусідніх розпилювачів). Тобто, форма струменя має бути вдвічі ширше за відстань між розпилювачами. Аби забезпечити таке перекриття для більшости розпилювачів достатня висота штанги становить до 50 см. Дуже зручно, коли на обприскувачі є можливість автоматичного регулювання висоти штанги від ґрунту. (посилання на сайт)

4. Підтримуйте доцільно низьку швидкість руху обприскувача: це зменшить кількість дрібних крапель, що «майорять» поза штангою. Фіксування штанги на низькому рівні добре працює й у цьому випадку.

5. Слід визначити, де підвітряний бік. По можливості, слід уникати обробки ділянок, що досить чутливі до концентрації речовин, що зазвичай накопичуються з підвітряного боку: водні об’єкти, захисні лісосмуги, пасовиська, люди тощо. Якщо в цих зонах не виходить знаходитися з навітряного боку, переконайтесь, що перевірили й дотримуєтеся вимог щодо буферної зони, вказаних у інструкції виробника хімічного продукту. Це також підкаже, чи продукт шкідливий для водних джерел або ґрунту.

6. Заручіться підтримкою погоди. Обирайте таке положення, при якому вітер дме на вас з боку. Якщо під час обприскування рухатися назустріч вітру, це значно посилює додаткове знесення (дрейф) крапель. Крім того, обробку слід проводити, коли світить сонце. Рано вранці, пізно ввечері або у хмарну погоду збільшується відстань знесення крапель. У сонячну погоду хмара зношуваних крапель швидко розсіюється.
Якщо ви розумієте, що при обприскуванні не уникнути знесення крапель і це може нашкодити людям, тваринам чи водним джерелам тощо, обприскування проводити не можна.
При обробці ділянки дотримуйтесь всіх обмежень щодо швидкости вітру.
Основне — це користуватися розпилювачами з низьким рівнем знесення (дрейфу) крапель, що відповідають вношуваному розчину й ефективно формують великі краплі.

Термальна інверсія
Окрім вітру, на дрейф впливає ще термальна інверсія (підвищення температури повітря з висотою). При обприскуванні під час інверсії краплі більшого розміру падають швидше, проте менші — осідають дуже повільно (кілька см/сек) і не розсіюються, а натомість рухаються з повітрям, повільно випаровуючись, пролітаючи значну відстань. Дрібні частки й пар розпиленого продукту можуть дрейфувати не один кілометр. З прогріванням повітря, інверсія стихає, тож найкраще проводити обробку через дві години після сходу сонця.

Термальна інверсія в певній мірі відбувається щодня. Особливо небажана — інтенсивна й затяжна інверсія. Інтенсивність інверсії зростає ближче до вечора, а спадає, зазвичай, на ранок. Незалежно від часу проведення обприскування, слід враховувати його потенційну й реальну шкоду для комах, що запилюють рослини. При настанні сильної інверсії, обробку краще перенести з ранку на вечір/ніч.